مزیت پیچ و رولپلاک در نمای ساختمان

مزیت پیچ و رولپلاک : ورودی یکی از عناصر حایز اهمیت در نما در ساختمان است که محل و اهمیت طراحی آن به شکل مستقیم نمایانگر نقش و عملکرد ساختمان است .

در ورودی نشانه گذر از فضای عمومی خارجی به فضای خصوصی داخلی و یکی از مهم ترین عناصری است که می توان به عنوان نشانه ساختمان از ان نام برد .

لیکن به دلیل اهمیت اقتصادی که سطوح ساخته شده داخلی برای سازندگان دارند ، اغلب ورودی ها به فضای کم اهمیتی تنزیل یافته اند .

به همین دلیل اقتصادی باید برای نما ساختمان های چند ساله پیچ و رولپلاک کردن جهت جلوگیری از خسارت های بیشتر منطقی به نظر می آید .

سرمایه گذاران ساختمانی هم فقط به رعایت ضوابط طراحی ساختمان بسنده می کنند.

از آن جا که طبقه همکف ساختمان قسمت اتصال به زمین یا کف پیاده رو است ، به صورت قابل توجهی در معرض دید قرار می گیرد .

طبقه همکف اهمیت ویژه ای در زندگی شهری دارد ، به این علت که عابران پیاده این قسمت را به طور مستقیم می بینند .

از این رو نمای این قسمت پر اهمیت است و مصالح مورد استفاده در این قسمت باید نسبت به بقیه ساختمان با دوام تر و مستحکم تر باشد تا عابر در نگاه به نمای ساختمان احساس ثبات کند .

در بسیاری از شهر های بزرگ جهان ، ضوابط و مقررات ویژه ای در ارتباط با سیما و کالبد شهر وجود دارد و گروهی از برجسته ترین افراد با تخصص های مرتبط هنر زیبا سازی و زیبا شناسی به کنترل طرح های بزرگ و کوچک معماری و شهری از نقطه نظر هماهنگی نمای بیرونی ساختمان ها و محیط شهری یعنی از جنبه های رنگ ، حجم ، مصالح مناسب ، فضای پر و خالی نما ، رعایت اصول هماهنگی و تناسبات و غیره می پردازند .

موارد زیر را می توان به عنوان دلایل و اهداف اصلی نماسازی و ( پیشگیری از تخریب که پیچ و رولپلاک سنگ نما می باشد )در ساختمان ها نام برد :

زیبا و دلپذیر شدن نما ساختمان

جلوه ظاهری و بیرونی ساختمان و در نهایت دور نما و منظره مناسب و قابل قبول شهر یا محلی که ساختمان در آن واقع شده است .

کاهش اتلاف انرژی در تمام فصول سال

مزیت پیچ و رولپلاک : چرا که نما در ساختمان نقش یک عایق حرارتی و برودتی را بازی می کند ، که هم از هدر روی انرژی تولیدی سیستم های گرمایشی و سرمایشی ساختمان ممانعت می کند و هم می تواند بر حسب جنس ، رنگ ومیزان سطحی که دارد ، باعث دفع و انعکاس گرما در فصل تابستان خصوصا در مناطق گرمسیری شود ، و عکس همین عملکرد را در فصل زمستان برای جذب انرژی خورشیدی و گرم شدن ساختمان ها در مناطق سرد سیری ایفا نماید .

نمای ساختمان به عنوان عایق صوتی ایده ال و مناسب

کاملا واضح و روشن است که نمای ساختمان نقش بسیار مهمی در کاهش ورود میزان آلودگی های صوتی و صدا های آزار دهنده محیط بیرون به فضای داخلی ساختمان های اداری و مسکونی  و غیره است .

که این در شهر های با آلودگی های بالای صوتی بیشتر نمود پیدا می کند .

در ساخت و ساز های عصر حاضر ، این عایق کاری صوتی با استفاده از درز بندی نما  ، نما های شیشه ای و با بکار گیری شیشه های چند لایه  که ما بین آن ها با گاز هایی مثل آرگون پر شده یا خلاء می باشد ، به نتایج بهتری ( هم بهره گیری از نور بیرون برای تامین روشنایی داخل ساختمان و هم ممانعت از ورود صدا های ناهنجار به داخل ) با بازده  بالاتری رسیده است .

نما های با جنس سنگ ، بتن و آجر نیز عایق های خوبی از نطر صوتی هستند .

کمک به افزایش دوام و پایداری نمای ساختمان

مزیت پیچ و رولپلاک : ساختمان ها در برابر شرایط نا مساعد جوی و محیطی ( زلزله ، باد ، باران اسیدی و رطوبت های خورنده ، یخبندان ، گاز های اسیدی موجود در هوای آلوده شهر های بزرگ ، پرتو های مضر خورشید مثل اشعه ماورای بنفش ، گرد و خاک ها و دوده های حاوی مواد شیمیایی ) و در نتیجه افزایش عمر مفید ساختمان که می توان برای پایداری نمای ساختمان به پیچ و رولپلاک نما  و پیچ ورولپلاک سنگ نما و  درز انقطاع نما اشاره کرد .

شما می توانید با سرچ گوگل از دیگر خدمات ایران ارتفاع و مقالات آن مطلع شوید .

با تشکر